آموزش کاربردی برق - الکترونیک و کامپیوتر
WWW.AMPER.IR بهترین وبسایت در جهت آموزش و ساخت انواع پروژه های دانشجویی ( برق - الکترونیک )

 
تاريخ : شنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۹
50 مدار جالب و کاربردی با آی سی 555

در گذشته مطالب و مدارهای جالب زیادی در ارتباط و معرفی IC555 برای شما دوستان خوبم بر روی این وبسایت قرار دادم ولی با توجه به علاقه زیادی که به این آیسی کوچک و 8 پایه دارم هر بار که مطلب و یا مدار جدیدی در ارتباط با این آیسی کاربردی پیدا میکنم حیفم میاد که به شما معرفی نکنم .
از این آیسی کوچولو هر کاری که فکرشو کنید بر میاد بیخودی نیست که بهش لقب آچار فرانسه الکترونیک را دادن !
برای مشاهده متن کامل این متن و همچنین دانلود کتاب به ادامه مطلب مراجعه نمایید...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------زيباترين گل با اولين باد پاييزي پرپر شد . با وفا ترين دوست به مرور زمان بي وفا شد . اين پرپر شدن از گل نيست از طبيعت است و اين بي وفايي از دوست نيست از روزگار است...!ادامه مطلب...
ارسال توسط www.iran935.com
 
تاريخ : دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸
آشنایی با نرم افزار timer designer 555
 
آی سی 555  یا  آی سی تایمر یکی از معروف ترین و پرکاربردترین المانهای موجود در بازار است . 
آی سی 555 کاربردهای فراوانی دارد که از آن جمله می توان به تریگرینگ در حالت مونو استابل، آشکارسازی پالس ،مقسم فرکانس، تولید پالس، مدارات تایمر ،دو برابر کننده ولتاژ DC،مبدل DC به DC ، مدولاتور طول پالس ،مبدل DC منفی به مثبت ،اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ و ...اشاره کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر دیتا شیت این آی سی را دانلود کنید. 

 
برای دانلود نرم افزار و مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه نمایید ...


ادامه مطلب...
ارسال توسط www.iran935.com
 
تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۸

معرفی آیسی تایمر 555  (2)

دوستان چندی قبل مقاله ای با عنوان معرفی آیسی تایمر ۵۵۵ بر روی وبسایت منتشر کردم ولی با توجه به آشنایی که با کاربرد های فراوان این آیسی دارم تصمیم گرفتم که در ادامه مطالب قبلی مقاله دیگری را در مورد ساختمان داخلی این آیسی و تشریح عملکرد پایه های آن بر روی وبسایت قرار دهم . 

برای مشاهده و دانلود مقاله به ادامه مطلب مراجعه نمایید ...ادامه مطلب...
ارسال توسط www.iran935.com
 
تاريخ : جمعه ششم دی ۱۳۸۷
پیکره بندی آی سی ۵۵۵ بصورت حافظه (لچ)

قبلا ْ در پست های قبلی توضیحاتی در باره آی سی ۵۵۵ برایتان ارائه کرده بودم امروز می خواهم که توضیحاتی در باره چگونگی پیکر بندی آی سی ۵۵۵ بصورت حافظه (لچ) را برای شما ارائه نمایم .

همه کسانی که با الکترونیک سر وکار دارند آچار فرانسه مدارات الکترونیک یعنی آی سی ۵۵۵ را به خوبی می شناسند امروز می خوام یه رو دیگر کاربرد این آیسی را برای شما شرح دهم و آن استفاده از آیسی به صورت حافظه (لچ)
می توان آی سی۵۵۵ معروف را با قابلیت ارائه جریانی تا حد ۲۰۰MA را میتوان بعنوان لچ باورودی کنترل شده مورد استفاده قرارداد وقتی پایه ۲ (ورودی تحریک ) وپایه ۶(پایه آستانه ) به یکدیگر و به ولتاِژی معادل نصف ولتاژ تغذیه متصل شوند می توان سیگنال خروجی را بصورت زیر قطع و وصل کرد: وقتی ولتاژ محل اتصال پایه های ۲ و۶ به ولتاژ تغذیه متصل شود خروجی در سطح ولتاژ نقطه زمین قرار خواهد گرفت. همچنین اگر محل اتصال پایه های ۲ و۶ به نقطه زمین وصل شوند خروجی در سطح ولتاژ تغذیه قرارخواهد گرفت.

برای مشاهده نقشه بالا در سایز بزرگتر کلید shift را پایین نگه داشته و بر روی عکس کلیک کنید .

در مدار ارائه شده نیز آی سی ۵۵۵ به همین صورت مورد استفاده قرار گرفته است تا نوعی کلید روشن و خاموش ۲سیمه ایجاد شود . ترکیب کلید s1(در حالت بسته ) R2وR1 ولتاژی معادل نصف ولتاژ تغذیه را در ورودی مدار (محل اتصا ل پایه های ۲ و۶ ) ic1 ایجاد می کند وقتی s2بسته باشد خروجی آی سی یعنی پایه ۳ تا حد ولتاژ تغذیه افزایش می یابد در نتیجه دیود D2 ( که مربوط به نشان دادن وجود ولتاژ در خروجی می باشد ) روشن می شود. وقتی که S1قطع شود ورودی مدار (یعنی محل اتصال پایه های ۲ و۶ ) تا حدی بالا تر از ۳/۲ ولتاژ تغذیه افزایش می یابد در نتیجه IC1 غیر فعال خواهد شد و خروجی در سطح منطقی پایین قرار می گیرد در این حالت D1 ( که مربوط به نشان دادن فقدان ولتااژ در خروحی می باشد) روشن خواهد شد.
شبکه C1-R3که در ورودی است(یعنی پایه ۴ ) قرار دارد موجب می شود که لچ در وضعیت خاموش (یعنی همان حالتی که هنگام روشن شدن بود) قرار بگیرد.ارسال توسط www.iran935.com
 
تاريخ : دوشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۸۷
IC (NE555) Timer
 
آی سی 555 یکی از معروف ترین و پرکاربردترین المانهای مجود در بازار است که به آی سی تایمر نیز معروف است. در بیشتر مدارات از این قطعه برای ایجاد پالس با فرکانس های متفاوت استفاده می گردد .
 
 
برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه نمایید ...


ادامه مطلب...
ارسال توسط www.iran935.com